Halk oyunları insanlığın en ilkel devirlerinde ortaya çıkmıştır. Mağara hayatı yaşayan ilk çağ insanları, yabani hayvanları avlamak, birbiriyle savaşmak mecburiyeti içinde zaferle sonuçlanan olaylardan sonra hoplayıp sıçrayarak coşkulu hareketlerle sevinçlerini ifade etmekten zevk alır olmuşlardır. Sonraları oyunları meydana getiren bu hareketler, birtakım duygular ve olaylarla gelişerek müzikle de bütünleşmeye başlayıp bir düzene girmeye koyulmuştur.

Oyun ve Müzik Türk toplum hayatında da pek çok çeşitleriyle yüzyıllar boyunca milli bir gelenek halinde süregelmiş bir kültür hazinesidir. Yurdumuzun çeşitli bölgelerinde tarihi ve coğrafi bir gerçek olarak, değişik ve renkli örneklerle gelişen ve çoğalan halk oyunları geleneği , tabiat sevgisi, insan sevgisi, yurt sevgisi ve milli bütünlüğün en net ifadesidir. Düğünler, bayramlar, törenler gibi çeşitli olaylar müzik ve oyunla daima iç içe yaşanmıştır.

Halk Müziği ve Oyunları bölgesel özellik gösterdiği gibi bölgeler arası yayılışlar sırasında çeşitli yerli ağız ve geleneklere yeni ağız ve geleneklerin katılmasıyla binlerce türkü, oyun havası ve oyunun oluşması sonucu yurt genelinde zenginleşmiştir.”

HALK OYUNLARININ ÇIKIŞ NEDENLERİ

• Doğal Olayların Etkisiyle
• Doğadaki herhangi bir şeyi taklit etme
• Aşk dansları
• Savaş dansları
• Dini danslar ( Semah, Sema )
• Tarımla ( hasat, üretim) ilgili danslar
• Meslek dansları

Agon Dans E-Bülten Üyeliği

Yenilikler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın...

Kulübümüzden Görüntüler

Agon Dans Foto Galeri

Agon Dans Facebook

Agon Dans

Binlerce yıldan bu yana tarihimizin her anında yer alan Halk Oyunları olgusunu araştırmak, geleneksel kültür mirasımızı ele alarak insanların geçmişten günümüze sağlam bir köprü kurmasını sağlamak ve bu çalışmaları yaparken gerçek değerlerden vazgeçmeden ama günümüz imkanlarından yararlanarak oyunlarımızı...

devamını oku