Hint Dansları

BOLLYWOOD HİNT DANSI :

Bollywood Hint Dans’ları Hint Klasik Danslar’ının modernize edilmiş halidir.Hint müziğinin ritmi ile yüz,mimik,el,kol ve ayak hareketleriyle ruhun ve bedenin bütünleşme şeklidir.Sağ ve sol beynimizi aynı anda çalıştıran tek dans türüne sahiptir.Mudralarla ( el işaretleri ) şekillenen bu dans aynı zamanda vucüt sağlığı,displin ve sabrı’da öğretir..
Bollywood Dans’ları Hindistan’dan sonra dünya çapında en çok popüleriteye sahip dans türüdüBOLLYWOOD HİNT DANSI :

Bollywood Hint Dans’ları Hint Klasik Danslar’ının modernize edilmiş halidir.Hint müziğinin ritmi ile yüz,mimik,el,kol ve ayak hareketleriyle ruhun ve bedenin bütünleşme şeklidir.Sağ ve sol beynimizi aynı anda çalıştıran tek dans türüne sahiptir.Mudralarla ( el işaretleri ) şekillenen bu dans aynı zamanda vucüt sağlığı,displin ve sabrı’da öğretir..Bollywood Dans’ları Hindistan’dan sonra dünya çapında en çok popüleriteye sahip dans türüdür.

BOLLYWOOD BHANGRA DANSI:
Bollywood Bhangra Dansı; Hindistanın Kuzeyi Punjab bölgesinde, eskiden hasat zamanı tarlada çalışan işçilerin aralarında eğlence amaçlı yaptığı ve sonradan şekillenip, ortaya çıkan yöresel bir dans türüdür..Bhangra için,aynı zamanda Punjab kökenli,Kuzey Hindistan pop muzigi’de denebilir.. Bizim Ramazan davuluna benzeyen,vurmali calgilari Dhol ritmlerinin ön planda oldugu bir müzik türüdür. Diger Hint muziklerinin aksine oturup sakin sakin dinlemeye degil, tamamen dansa yöneliktir. Enerjisi ve eğlencesi oldukça yüksek olan bu dans,İngiltere ve ABD’de de ciddi bir ilgiye sahiptir. 80’lerde ingiltere’de dogdugu’da soylenebilir.Tüm Dünyada hızla popüleretesi artıran Bhangra Dansını Kathaa Hint Dansları Topluluğu tarafından Türkiye’de sahne gösterileri sunmaktadır.