Oryantal

Oryantal dansı belki de dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. Bu dans çok değişik coğrafi bölgelerde ve bölge özelliklerine uygun değişik formlarda yapılır. Oryantal dansı diğer danslardan ayıran belli başlı özellikleri vardır. Oryantalde dansçının, dans ederken aynı zamanda bazı ritim aletleriyle, zil, tef gibi, müziğe eşlik ettiği görülür. Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle kadın vücuduna uygundur.

Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur. Oryantal dans, folklordan da etkilenmiştir ama solo yapılan bir dans olduğundan daha profesyonel bir eğitim ve sıkı çalışma gerektirir. Grup danslarında bireylerin yapacağı hatalar göze batmazken, solo bir dans olan oryantalde dansçının tüm figürleri kusursuzca yapması beklenir. Solo dans olan oryantal bu nedenle tüm dans boyunca derin konsantrasyon ve dikkat ister.

Doğunun dansı olarak da bilinir.Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana’yla direk temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur. Bel göğüs,kalça kaslarını çalıştırdığı içinde vücutta incelmeler görülür ve düzenli yapıldığında zayıflama gerçekleşir.Ayrıca birçok doktorda vücudunda rahatsızlığı olan kişileri fizik tedavi olarak oryantal kurslarına yönlendirmektedir.